Dobry dentysta w Zabrzu - Dla dentystów

gabinet dentystyczny zabrze

Na czym polega profilaktyka próchnicy

Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowa

Dobry dentysta w Zabrzu - Dla dentystów gabinet dentystyczny zabrze
niu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów


Inne oblicze medycyny?

Zazwyczaj do najbardziej obleganych kierunków studiów należy medycyna. Istnieje także spore zainteresowanie takimi kierunkami, jak stomatologia, ponieważ wiele osób nie uzyskuje na egzaminie maturalnym wystarczająco wysokich wyników, aby dostać się na medycynę. Jest także spora grupa uczniów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie stomatologię jako swój kierunek studiów. Chociaż dla wielu osób praca stomatologa może wydawać się straszna, to jednak w tej profesji kuszą nie tylko wysokie zarobki, ale także i zapotrzebowanie na rynku na tego rodzaju usługi, a więc gwarancja zatrudnienia, która jest niezwykle istotna dla wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach.

Bardzo popularne w społeczeństwie jest przekonanie, że stomatolog to lekarz, który wykonuje bolesne i nieprzyjemne zabiegi. W związku z tym wiele osób naprawdę boi się wizyt u dentysty, co prowadzi do tego, że próbuje ich unikać. Takie postępowanie jest bardzo niekorzystne dla późniejszego stanu jamy ustnej i jej higieny, ponieważ im dłużej odwlekamy wizytę u dentysty, tym trudniej będzie nam się przełamać, a wizyta stomatologiczna będzie bardziej bolesna. Już w dzieciństwie wiele osób wykazuje irracjonalny wręcz strach przed dentystą, na który jednak lekarz – stomatolog, nie może zbyt wiele poradzić.


edytuj kod w internetowej encyklopedii

Ząb człowieka zbudowany jest z kolejnych warstw tkanek:


Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa, natomiast odporność na zgniatanie wynosi 100-380 MPa). W 96-98% stanowi go materia nieorganiczna, głównie fosforan wapnia w postaci dihydroksyapatytu (Ca10(PO4)6(OH)2), który nadaje szkliwu niezwykłą twardość. Pozostałe 2-4% szkliwa stanowią związki organiczne (substancja międzypryzmatyczna) i woda.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka