Jak wygląda współczesna stomatologia? - Dla dentystów

Leczenie zębów pod mikroskopem Chorzów

Może przynieść to bardzo dobre rezultaty

Na ogół dobrze rozumiemy to, jak istotne jest, aby dbać o stan swojej jamy ustnej. Staramy się codziennie szczotkować zęby oraz nitkować, a kiedy trzeba używać płynu do płukania jamy ustnej. Dobre rezulta

Jak wygląda współczesna stomatologia? - Dla dentystów Leczenie zębów pod mikroskopem Chorzów
ty przynosi używanie elektrycznej szczoteczki, która wykonuje wiele obrotów i dobrze czyści zęby. Bardzo istotne jest to, aby wybrać dentystę, który będzie miał profesjonalne podejście. Być może mamy już swojego ulubionego, w którego gabinecie czujemy się bardzo dobrze.

Dobry stomatolog oceni, czego potrzebują nasze zęby oraz zdecyduje czy wymagają leczenia. Dobrze jest regularnie ściągać kamień nazębny, który lubi się gromadzić w zakamarkach. Po profesjonalnym ściąganiu kamienia będziemy mieć poczucie, że nasze zęby są idealnie gładkie i czyste. Czasami wykonuje to dentysta, czasami jego asystent. Warto wybrać gabinet dentystyczny, w którym są specjalistyczne narzędzia, a stomatolog wykonuje swoją pracę z zaangażowaniem. Rozsądnie jest regularnie chodzić do stomatologa, ponieważ dzięki temu nasze uzębienie może być w dobrym stanie. Niektóre osoby zastanawiają się, czy nałożyć sobie aparat ortodontyczny, który wyprostowałby zgdyz. Może przynieść to bardzo dobre rezultaty w postaci pięknego uśmiechu. Konsultacja u ortodonty jest wtedy jedną z podstawowych rzeczy, które musimy zrobić. Niektóre wizyty u dentysty są bardzo kosztowne, ponieważ nie każdy rodzaj leczenia wykonywany jest na Fundusz Zdrowia. Zazwyczaj dużo musimy zapłacić, szczególnie za leczenie kanałowe, które zazwyczaj jest czasochłonne i kosztowne, jednak w wielu przypadkach jest to sposób na to, aby uratować zęby.


Kiedy już maluch przyzwyczai się do

Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowany pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.


Dentysta to nasz przyjaciel, nie powinniśmy się go bać ani unikać

Jak Cię widzą tak Cię piszą, a duży wpływ na postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi ma nasz uśmiech i stan naszego uzębienia. Są ludzie, którzy o to nie dbają, ale oni także niestety nie odnoszą w życiu znaczących sukcesów. O wiele lepiej jest więc odwiedzać regularnie gabinet dentystyczny, co najmniej co pół roku czy najrzadziej co rok zgłaszać się na przeglądy i reagować, gdy tylko coś będzie nie tak.

Taką standardową sprawą, którą musimy robić od czasu do czas, jest ściąganie kamienia nazębnego. Kamień nazębny nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest siedliskiem bakterii, co może prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie. Obecnie dentysta najczęściej ściąga ten kamień za pomocą ultradźwięków, a do tego dokłada piaskowanie, które jeszcze dokładniej usuwa drobinki kamienia i nalotu i sprawia, że prezentujemy się jeszcze korzystniej.

Często stomatolog pomaga nam też w takich przypadkach, gdy ząb po prostu boli. Najczęstszą przyczyną zwykłego, nieostrego bólu zęba jest po prostu jego ubytek. Trzeba więc oczyścić to miejsce, wywiercić co trzeba i rozpocząć tak zwane plombowanie. Nie ma się co tego bać, to zabieg praktycznie bezbolesny.

W niektórych klinikach dentystycznych przyjmuje też chirurg stomatologiczny, który zajmuje się poważniejszymi przypadkami, jak na przykład skomplikowane złamanie zęba, albo leczenie pod mikroskopem. Na szczęście techniki dentystyczne są już obecnie tak zaawansowane, że stosowane jest znieczulenie komputerowe, które sprawi, że wizyta będzie bezbolesna i bezstresowa.


Warto przy tym zadbać aby dziecko

Dentysta to specjalista, którego powinniśmy odwiedzać regularnie, bo tylko w ten sposób mamy realne szanse na to, żeby zadbać o kondycję swoich zębów. To bardzo ważna sprawa, bo w końcu do protezy nie ma co się spieszyć. Wprawdzie współczesna somatologia ma nam do zaoferowania implanty, ale nie każdy organizm jest w stanie zaakceptować implant. W jednych przypadkach implantowanie jak najbardziej sprawdzi się, natomiast w innych w ogóle nie może być o tym mowy. Nawiasem mówiąc, implanty zębowe dla wielu osób okazują się szansą na normalne funkcjonowanie. Nie każdy gabinet dentystyczny wykonuje tego typu zabiegi, więc jeśli komuś zależy akurat na takich usługach, musi znaleźć taki, w którym będzie to możliwe. Nie ma jednak powodów do obaw, bo nie brakuje przychodni, w których oferuje się takie usługi.
Stomatolog to specjalista, z którym powinniśmy na pewno zapoznać dzieci. Im wcześniej nasze pociechy usiądą na fotelu dentystycznym, tym lepiej, bo w ten sposób wyrobimy w nich nawyk chodzenia do dentysty. Warto przy tym zadbać, aby dziecko przyszło tu z ochotą i bez jakiegokolwiek strachu.


Strach przed wizytą u dentysty

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.


Pojawienie się u dentysty z brudnymi

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.